Czy można przebudować zwykłego busa na kmapera? Jak to zrobić, na co zwrócić uwagę i czy właściwie warto? Budowa kampera jak się do tego zabrać
Z roku na rok przybywa osób, które chciałyby podróżować bez ograniczeń, czuć niezależność i po prostu w dowolnym momencie móc wyruszyć w drogę. Tradycyjne wyjazdy często to uniemożliwiają. Wiążą się z rezerwacją miejsca w hotelu, zatrzymywaniem się tylko w jednym miejscu lub pakowaniem i dźwiganiem ciężkich walizek, aby przenieść się do innego miejsca. Przy tym koniecznym wydaje się dobrze przemyślany plan. O tym wszystkim możemy jednak zapomnieć, jeśli zdecydujemy się na podróżowanie kamperem. Jednak jego zakup bywa bardzo drogi i często wielu z nas nie może sobie pozwolić na tak spory wydatek. Co wówczas? Rozwiązaniem może okazać się budowa kampera.
Czy zakup drogiego kampera to konieczność?
To pytanie zadaje sobie wiele osób. W rzeczywistości bowiem, zakup kampera w świetnym stanie, z dobrym wyposażeniem i nie wymagającego remontu to albo bardzo drogi wydatek, albo niemożliwość. Niektórzy, zwłaszcza na swoje pierwsze podróże decydują się na wypożyczenie tego pojazdu. Choć jest to cena niewielka w stosunku do zakupu własnego domu na kółkach, to jednak w przypadku częstych i długich podróży staje się już uciążliwością. Jak więc zyskać swój własny przenośny domek, nie wydając na niego fortuny?
Ciekawym rozwiązaniem jest zakup vana czy furgonetki i przerobienie jej na kamper. Odpowiednio planując jego wnętrze możemy stworzyć wspaniały pojazd do dalekich podróży, w którym z przyjemnością będziemy pomieszkiwać. Oto najważniejsze wskazówki, jak samodzielnie urządzić swój mały dom na kółkach.
Nigdy nie oszczędzaj na pojeździe
To pierwsza i jedna z najistotniejszych zasad. Jeśli chcemy stworzyć wygodny i bezpieczny dom w samochodzie, to musi być on sprawny, mieć zdrową blachę i nienaganną historię. Nie powinno się inwestować w pojazd powypadkowy. Przebieg powinien być możliwie jak najmniejszy, abyśmy mogli jeszcze wiele kilometrów pokonać naszym busem. Ponadto, trzeba sprawdzić, czy nasz samochód nie ma śladów korozji, które mogłyby szybko zniszczyć pojazd i spowodować np. przecieki do wnętrza mieszkanka. Koniecznie trzeba sprawdzić też podwozie, podłogę w części przerabianej na mieszkalną, a także błotniki. Uważa się, że im lepszy stan techniczny i wizualny pojazdu, tym dłużej będzie nam służył.
Idealne wymiary – Budowa kampera
W przypadku przerabiania busa na kamper – wielkość ma znaczenie. Pamiętajmy bowiem, że nasz pojazd musi pomieścić różnego rodzaju wyposażenie. W przypadku niektórych elementów zabudowy, konieczna jest odpowiednia przestrzeń, aby móc je wstawić i bezpiecznie z nich korzystać. Z tego względu najlepiej sprawdzają się nieco większe, kwadratowe pojazdy. Podłużny, old-schoolowy van może nie zdać egzaminu. Idealne wymiary mają niektóre Volkswageny, ale doskonale sprawdzi się także Peugeot Boxer czy Renault Trafic z wysokim dachem. Jednak za pojazd marzeń uchodzi Mercedes Sprinter, który nie tylko pomieści naprawdę wiele, to dzięki napędowi 4×4 pozwoli nam udać się w niezapomniane miejsca, gdzie inny wóz mógłby sobie nie poradzić. Zdoła wjechać w niemal każdy teren.
Spokój i rozwaga
Równie ważne jest, aby nie podejmować zbyt pochopnych decyzji, wszystko dobrze zaplanować i nie spieszyć się. Nie powinniśmy kupować samochodu pod wpływem chwili. Lepiej obejrzeć wiele modeli i spokojnie czekać, aż trafi się możliwie najlepszy za ciekawą cenę. Kiedy już kupimy wymarzony wóz, również musimy wszystko wielokrotnie przemyśleć. Wszystkie rozwiązania muszą być właściwie zaplanowane, aby nie zaistniała konieczność przerabiania całego wnętrza. Dlatego nie improwizujmy, ale stwórzmy idealny plan, listę naszych potrzeb i zastanówmy się, jak je realizować krok po kroku, aby o niczym nie zapomnieć. Pozwoli to zaoszczędzić sporo pieniędzy, a pomijając mnóstwo poprawek, zyskamy na czasie. Budowa kampera będzie potrzebować kilku do nawet kilkunastu tygodni, w zależności od stanu naszego pojazdu. Jeśli zaistnieje konieczność wzmocnienia i naprawy podłogi, ścian czy sufitu, czas będzie się dodatkowo wydłużał. Nie powinniśmy oszczędzać tutaj ani na stanie naszego pojazdu, ani na materiałach zarówno do naprawy samochodu, jak i stworzenia wnętrza. Wszelkie oszczędności na tym etapie spowodują, że nasz samochód może nas zawieść podczas podróży, bądź nasze wnętrze ulegnie zniszczeniu po pierwszych większych wybojach.
Jak można zaoszczędzić? – Budowa kampera
Samodzielne stworzenie kampera z busa ma na celu przede wszystkim obniżenie kosztów, jakie musielibyśmy ponieść przy zakupie dobrego, oryginalnego kampera. Dlatego nie musimy inwestować zbyt wiele we wszystko. Często można sięgnąć po to, co już mamy i wykorzystać niemal wszystko, obniżając tym samym koszty inwestycji. Nie musimy inwestować wiele pieniędzy w piękne i nowoczesne meble. Szuflady w naszym mieszkanku możemy stworzyć ze specjalnych szyn i plastikowych pudełek. Są one tanie, łatwe w utrzymaniu czystości i w razie konieczności, bez trudu je wymienimy. Dodatkowo, jeśli szuflady będą całkowicie wyjmowane będzie można jeszcze wygodniej w nich układać rzeczy, a nawet wykorzystywać jako np. miskę do mycia czy prania. Innym pomysłem jest wykorzystanie materiałowych worków czy pojemników strunowych. Bez trudu można w nich coś umieścić i schować do szuflady, szafki czy pod łózko. Pamiętajmy też, że półki, szafki czy inne elementy do przechowywania można zrobić niemal ze wszystkiego. Jednak w przypadku kamperów spróbujmy je dobrze przytwierdzać i nie pozwalać im na niekontrolowane otwieranie się.
Wnętrze pełne stylu i charakteru
Wspaniale prezentujące się wnętrza są zawsze w zasięgu naszych rąk. Potrzebna jest jednak odrobina kreatywności i pomysłu. Zastanówmy się, jaki styl najbardziej nam odpowiada i wykorzystajmy odpowiednie materiały do np. relingów, wieszaków czy karniszy wewnątrz naszego mini-domu. W ten sposób stworzymy wyjątkowe wnętrza, które jednocześnie będą bardzo funkcjonalne. Pięknie mogą wyglądać w naszym kamperze np. mosiężne i ceramiczne misy, ocynkowane wiadra, czy gliniane naczynia mogą okazać się pięknymi umywalkami czy zlewami. Nie zapominajmy też o dekoracjach. Nie muszą one zajmować zbyt wiele miejsca. Panele, wykładziny, stare tkaniny, a nawet koce mogą posłużyć do obicia ścian wnętrza. W prosty sposób możemy stworzyć bardzo przytulne wnętrze, w którym z przyjemnością będziemy spędzać czas np. po całodniowym zwiedzaniu. Również w przypadku oświetlenia w części mieszkalnej możemy popuścić wodzę fantazji. Nie tylko w domu, ale również w kamperze możemy stworzyć wspaniałą, relaksującą atmosferę dzięki właściwemu wykorzystaniu punktów świetlnych. Sięgnijmy po ściemniacze, lampki choinkowe, świece, kinkiety, lampki do czytania czy zwykłe lampy domowe. Dobierzmy do nich właściwe żarówki, np. kolorowe, o mniejszym lub większym natężeniu światła, a z pewnością uzyskamy wspaniały efekt. Jednak najważniejsze, na czym trzeba skupić uwagę, to wygodne miejsce do spania. Stelaż możemy wykonać w prosty sposób i z niedrogich materiałów. Najważniejszy będzie jednak wygodny materac, poduszki i ciepła kołdra. Noce w kamperze bywają chłodne, dlatego sporej wielkości, ciepła kołdra pomoże nam się ukryć przed porannym chłodem i komfortowo wyspać się w noc.
Pamiętaj o bezpieczeństwie
Oczywiście, za nasze bezpieczeństwo w dużej mierze odpowiada stan techniczny busa, który będziemy przerabiać na kamper, ale nie tylko. Z tego względu pamiętajmy, aby wszystko dobrze zamocować i zabezpieczyć, by nie spadło i nie zniszczyło się przy zakrętach czy wybojach. Szafki nie mogą same się otwierać, a rzeczy w nich dobrze jest włożyć dodatkowo do pudełek czy w inny sposób przytwierdzić. Jeśli o czymś zapomnimy, z pewnością będziemy tego szukać w przeróżnych miejscach naszego domu na kółkach, gdyż powędruje przy pierwszym zakręcie, a do końca podróży może dodatkowo poniszczyć pozostałe rzeczy w kamperze. Nie zapominajmy także, aby właściwie zabezpieczyć kuchenki, krany itd. Wodę należy dobrze zakręcić, tak jak i butlę z gazem. Urządzenia, które nie muszą być podłączone do prądu – warto odłączyć z kontaktów. Wszystko w naszym małym domu powinno być właściwie zabezpieczone, aby podróż nawet dookoła świata była przyjemna, komfortowa i bez niepotrzebnych strat czy zniszczeń.