Lodówka do kampera, jaka?

Lodówka do kampera, jaka?

Lodówka do kampera jaki model wybrać ?

Lodówka do kampera lub do przyczepy kempingowej to nieodzowny element zabudowy bez którego mało kto może podróżować dłużej niż 2 lub 3 dni. Wybór lodówki nie zawsze jest łatwym wyborem z uwagi na fakt że do zastosowań turystycznych posiadamy trzy rodzaje lodówek. Pierwsza najbardziej znana lodówka o raczej chłodziarka która obniża temperaturę względem otoczenia o około 15 stopni zbudowana jest na ogniwach peltiera. Ogniwa te wykorzystują efekt grzania z jednej strony oraz chłodzenia z drugiej. Dzięki zastosowaniu wentylatora możliwe jest wtłaczanie zimnego powietrza do środka lodówki. Druga opcja to lodówka absorpcyjna. Tego typu urządzenia działają na zasadzie ogrzewania i chłodzenia cieczy chłodzącej za pomocą palnika zasilanego przez gaz ewentualnie przez grzałkę elektryczną. Chłodziwem występującym w lodówce jest najczęściej amoniak. Trzeci ostatni rodzajem lodówki jest lodówka kompresorowa 12 voltowa. Lodówki tego typu działają tak jak zwykle lodówki domowe a więc posiadają wbudowany agregat który na zachodzie sprężania i rozprężanie gazu powoduje efekt chłodzenia.

Lodówka do kampera absorpcyjna

Lodówka do kampera z ogniwami Peltiera.

Niepodważalna zaleta tej konstrukcji to bardzo niska cena. Chłodziarkę tego typu możemy nabyć za 200 lub 300 zł niestety musimy mieć na uwadze że konstrukcje tego typu pobierają energię przez cały czas na poziomie około 50-60W nonstop oznacza to że przez całą dobę mogą rozładować duży akumulator o pojemności 100 amperogodzin i jeżeli nie uzupełnimy energii w miarę szybko lodówka przestanie pracować. Jeżeli sytuację głębokiego rozładowania będą Zdarzały się często i nie będziemy w porę doładowywać akumulatora na przykład panelem słonecznym można było doprowadzić do trwałego uszkodzenia akumulatora.

Z drugiej strony z uwagi na bardzo duże zużycie energii nie zawsze opłaca się instalacja panela słonecznego, często lepiej jest wybrać mniejszą instalację fotowoltaiczną i kupić lodówkę kompresorową która jest bardziej sprawna i zużywa o wiele mniej energii. Kolejną wadą lodówki zbudowanej na ogniwach Peltiera jest stale pracujący wentylator który z uwagi na wydzielający się szum uniemożliwia pracę lodówki wewnątrz pomieszczenia przeznaczonego do spania. Tego typu konstrukcję można polecić tylko i wyłącznie do jednorazowego chwilowego ochłodzenia napojów i wypić a wypicia a po konsumpcji lodówkę należy wyłączyć. Nie nadaje się ona do stałej pracy przez dłuższy okres niż kilka godzin. Oczywiście jeżeli jesteśmy w stale w podróży a silnik poprzez alternator stale doładowywuje akumulator lodówka taka może pracować bez większych przeszkód tak długo jak znajdujemy się w ruchu.

Lodówka do kampera absorbcyjna.

Tego typu urządzenia pracują na zasadzie ogrzewania oraz chłodzenia cieczy, którą najczęściej stanowi amoniak. Jest to całkiem dobre oraz wydajne rozwiązanie powszechnia stosowane w kamperach. Pierwsza zaletą jest relatywnie niska cena, lodówkę abpsorbcyjną można kupić już za 800 zł markowego producenta. Kolejną zaletą to relatywnie tanie zasilanie, jedną butlą gazową możemy zasilać lodówkę nawet przez kilka tygodni. W zasadzie jedynym minusem jest fakt, że zużywa ona gaz, który może skończyć się w nieoczekiwanym momencie a także wprowadzamy gaz go kabiny mieszkalnej. O

czywiście instalacja taka powinna być odseparowana od przedziału mieszkalnego i odpowiednio wentylowana ale nie mniej jednak wiele osób boi się stosowania tego typu chłodziarek z uwagi na niebezpieczeństwo zatrucia gazem. Problem ten można w łatwy sposób rozwiązać kupując sygnalizator na gaz propan butan za kilkadziesiąt złotych. Polecamy to rozwiązanie jak wybór ekonomiczny i dobrze wydajny ponieważ możliwe jest nawet osiągnięcie dużych temperatur ujemnych co w lodówkach opartych o ogniwa Pletiera nie jest to możliwe.

Lodówka z kompresorem do kampera

Lodówki z kompresorem.

Ten typ lodówek działa dokładnie na takiej samej zasadzie jak lodówka domowa. Posiada wbudowany kompresor który spręża i rozpręża czynnik chłodzący powodując tym samym efekt chłodzenia wnętrza lodówki. Rozwiązanie takie w zasadzie nie ma wad, jest bardzo energooszczędne oraz świetnie nadaje się do pracy wraz z zestawem fotowoltaicznym zamontowany w kamperze. Lodówka tego typu nie wymaga zasilania gazem przez co nie występuje obawa że przestanie ona działać w nieoczekiwanym momencie. Wraz z dobrze dobraną instalacją fotowoltaiczną lodówka może uzyskać pewną autonomię nawet przez wiele miesięcy bez dodatkowego paliwa lub zasilania. Podobnie jak lodówka absorpcyjna lodówki kompresorowe umożliwiają uzyskiwanie dużych temperatur ujemnych a więc mogą posiadać dwie komory chłodzącą oraz mrożącą.

Niestety wadą może okazać się cena zakupu najtańsze chińskie konstrukcje zaczynają się od 1000 zł a nieco droższe renomowanych firm takich jak w Waeco lub Dometic oscylują w granicach 1500 a nawet 4000 zł za jedno urządzenie. Oczywiście inwestując pieniądze w lodówkę renomowanego producenta kupujemy urządzenie na wiele lat które będzie służyło nam bezawaryjnie.

Podsumowanie

Jeżeli planujemy długie wyprawy lub planujemy mieszkać na stałe w kamperze warto rozważyć zakup lodówki absorpcyjnej lub kompresorowej, jest to jedyne rozwiązanie które pozwoli nam na stałe utrzymywanie niskiej temperatury wewnątrz lodówki. Jeżeli jednak planujemy również instalacje systemu fotowoltaicznego w naszym pojeździe należy rozważyć zakup lodówki kompresorowej z uwagi na fakt że lodówki absorpcyjne pracujące na zasilaniu stałym z akumulatora pracują zdecydowanie mniej wydajnie oraz pobierają zdecydowanie więcej energii elektrycznej niż typowa lodówka kompresorowa.

Dodaj komentarz