Klimatyzacja w kamperze obecnie coraz częściej pojawia się w naszych domach jako urządzenie, które znacznie poprawia komfort życia w czasie upałów. W samochodach, zaś już od kilku lat jest standardem bez którego ciężko jest sprzedać używane auto. Kamper to połączenie samochodu oraz domu. Czy warto więc zainwestować w montaż klimatyzacji w naszym pojeździe? Jaki wariant urządzenia wybrać, aby nie sprawiał nam kłopotów podczas jazdy i szybko schładzał powietrze?
Klimatyzacja w kamperze – Klimatyzator dachowy
Klimatyzacja montowana na dachu kampera jest dzisiaj chyba najpopularniejszą formą schładzania powietrza. Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że takie umiejscowienie klimatyzacji zgodne jest z prawami fizyki. Warto wiedzieć bowiem, że zimne powietrze jest cięższe od ciepłego ( ponieważ zimne powietrze zawiera więcej wilgoci ) i dlatego opada na dół pomieszczenia. Dlatego jeżeli chcemy uzyskać równomierną temperaturę w całym pojeździe, ważne jest, aby zimne powietrze przepływało od góry do dołu co spowoduje większe mieszanie się ciepłych i zimnych stref. Zanim więc zimnie powietrze znajdzie się na dole, zdąży nieco schłodzić wyższe partie powietrza. Kolejnym pozytywnym aspektem klimatyzatora dachowego jest jego prosty montaż. Nie potrzebujemy bowiem, żadnych dodatkowych akcesoriów w postaci rur i wydechów – zimne powietrze jest kierowane prosto z klimatyzatora.
Na rynku możemy znaleźć modele, które wyposażone są w gniazdo zasilania 230 V. Jest to bardzo przydatne wyposażenie klimatyzatora, ponieważ możemy używać nie tylko podczas jazdy, ale również podczas biwaku. Nowoczesne rozwiązania posiadają też inne ciekawe dodatki i funkcje takie jak :
1. Sterowanie za pomocą pilota – pozwala to na wygodne ustawianie żadnej temperatury na odległość
2. Funkcja turbo – oznacza , chwilową i zwiększoną moc, która znacznie szybciej schładza pomieszczenie
3. Wbudowane oświetlenie LED – bardzo przydatna funkcja, kiedy klimatyzator montowany jest w miejsce okna dachowego. Dzięki dodatkowemu oświetleniu można więc uzyskać podobny poziom doświetlenia wnętrza pojazdu.
4. Funkcja sleep – to rozwiązanie przydaje się w szczególności podczas gorących nocy. Klimatyzator utrzymuje żądaną temperaturę przy znacznie cichszej pracy.
Klimatyzacja w kamperze – Klimatyzator pod ławkowy
Ciekawym rozwiązaniem technicznym jest klimatyzator ławkowy. Jest to metoda chłodzenia powietrza, która wyróżnia się dużą elastycznością. Możemy bowiem sami rozprowadzić rury, którymi będzie tłoczone zimne powietrze i decydować, które dokładnie miejsca w kamperze będą schładzane. Możemy więc znacznie skuteczniej kontrolować temperaturę wewnątrz pojazdu niż w przypadku urządzenia dachowego. Innym ważnym plusem tego rozwiązania jest fakt, że całą instalację możemy umieścić w dowolnym miejscu w kamperze. Nie obciążamy więc dachu i nie zmieniamy środka ciężkości pojazdu, co na pewno negatywnie wpływa na prowadzenie się kampera.
Klimatyzator ławkowy posiada jednak też kilka wad o których należy wspomnieć. Przede wszystkim wymaga on od nas znacznie więcej nakładu pracy, ponieważ wymagane jest rozprowadzenie całej instalacji co może spowodować kompletny demontaż wnętrza kampera. Wiele osób również zwraca uwagę na fakt, że w przypadku skomplikowanych przebiegów rur chłodzących, ich czyszczenie i serwis może okazać się bardzo trudny co zwiększy szansę i ryzyko rozwoju bakterii i grzybów.
Jaki jest pobór prądu przez klimatyzatory?
Klimatyzacja w kamperze dla średnio wielkiego pojazdu powinna mieć moc około 2 KW. Oznacza to, że możemy za pomocą takiego urządzenia skutecznie schłodzimy pomieszczenie o powierzchni około 20 metrów kwadratowych. W tym przypadku pobór prądu jest na poziomie 1100 W przy chłodzeniu oraz około 1000 W przy grzaniu. Bardzo ważne jest też, że wiele modeli posiada funkcję miękkiego startu. Oznacza to, że rozruch urządzenia odbywa się przy stopniowym zwiększeniu poboru prądu. Dzięki temu ochronimy instalację w naszym pojeździe i nie dopuścimy do zwarcia i przeciążenia.
Ile kosztuje klimatyzacja do kampera ?
Klimatyzatory dachowe o mocy od 2.5 do 3.5 KW zawierają się w przedziale cenowym od 5 tysięcy PLN do nawet 11 tysięcy PLN. Należy też doliczyć koszt montażu, który jednak często wykonywany jest samodzielnie. W przypadku klimatyzatorów pod ławkowych koszt samego urządzenia wynosi około 7 tysięcy PLN. Do tego należy doliczyć tez koszt montażu, który może wynieść nawet kilka tysięcy PLN ze względu na dużą pracochłonność.
Klimatyzatory na pewno poprawią komfort podróży kamperem. Wybór rodzaju instalowanego urządzenia należy do nas, więc powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie zalety oraz wady rozwiązania dachowego lub pod ławkowego.