Jaki akumulator do kampera

Jaki akumulator do kampera

Każdy właściciel kampera lub przyczepy kempingowej świetnie zdaje sobie sprawę,że funkcjonowanie bez akumulatora hotelowego może być dużym kłopotem. Akumulator zasila oświetlenie, lodówką, radio oraz inne sprzęty elektryczne bez, których na co dzień trudno jest się nam obejść. Stoimy więc przed wyborem jaki rodzaj akumulatora hotelowego do kampera wybrać czy powinna to być tradycyjna konstrukcja z elektrolitem ciekłym czy może akumulatory żelowe lub akumulator AGM. W poniższym poradnik postaramy się Państwu przybliżyć, jaki akumulator do kampera będzie najlepszy poczynając od tego najmniej zalecane.

Jaki akumulator do kampera – elektrolit ciekły ?

Owszem ten rodzaj akumulatora jest najtańszy i często wybierany przez właścicieli przyczep lub kamperów. Można go nabyć bez większego trudu w każdym sklepie motoryzacyjnym za rozsądną cenę. Należy jednak mieć na uwadze, że charakterystyka pracy akumulatora w kamperze to przede wszystkim długotrwałe rozładowanie nawet przez kilka dni a następnie doładowywanie akumulatora np przez alternator w kamperze, ładowarkę kempingową lub panel słoneczny. Akumulatory z elektrolitem ciekłym bardzo źle znoszą taką pracę ponieważ przystosowane są do dużych prądów takich jak przy uruchamianiu silnika a następnie szybkiemu doładowaniu przez alternator. Już z pierwszym cyklem głębokiego rozładowania czyli poniżej 11.5V zwłaszcza jeżeli stan ten trwa dłużej niż jeden dzień tracimy bezpowrotnie pojemność akumulatora. Po kilku lub kilkunastu głębokich rozładowaniach możemy pożegnać się całkowicie a akumulatorem i zostaniemy zmuszeni do nabycia kolejnej baterii

Oznaczać to może, że potrzeba wymiany akumulatora będzie pojawiała się nawet co sezon co przy stosunkowo niskim koszcie zakupu powtarzana co jeden rok/sezon może wygenerować dużo większe koszta niż zakup innego typu akumulatora do kampera. Odradzamy korzystanie z tego typu akumulatora i skupienie się na innych bardziej wydajnych konstrukcjach dedykowanych do pracy cyklicznej.

Należy wspomnieć, że akumulatory z elektrolitem ciekłym nie są konstrukcjami szczelnymi i mogą wydzielać szkodliwe dla człowieka gazy. Bez odpowiedniego przygotowania i wprowadzenia ewentualnych oparów poza kabinę mieszkalną nie wolno ich stosować.

Jaki akumulator do kampera

Jaki akumulator do kampera – AGM

Konstrukcja akumulatora AGM jest bardziej przemyślana niż w tradycyjnym akumulatorze. Elektrolit bowiem nie pływa w środku pomiędzy celami a znajduje się uwięziony w porowatych matach wykonanych z włókna szklanego i wciśniętych pomiędzy ołowiane płyty akumulatora. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na zachowanie szczelności akumulatora i dość dużej odporności na głębokie rozładowania. Tego typu konstrukcje świetnie sprawują się przy pracy cyklicznej i przy głębokich rozładowaniach zwłaszcza takich gdzie czas rozładowania jest niższy niż 3 godziny. Konstrukcja AGM jest o wiele lepsza niż klasyczny akumulator z elektrolitem ciekłym gdyż często posiada 200-300 głębokich cykli rozładowania i nie szkodzi jej rozładowanie poniżej 11.5V.

Mając jednak na uwadze fakt, że praca akumulatora w kamperze przebiega w mniej dynamiczny sposób warto rozważyć zakup innego akumulatora, który będzie lepiej sprawował się przy powolnym ładowaniu oraz rozładowaniu a także będzie bardziej odporny na długi czas oczekiwania na ponowne doładowanie.

Jaki akumulator do kampera

Akumulator żelowy i zastosowanie w kamperze

Jest to zdecydowanie na tą chwilę najbardziej optymalny wybór akumulatora do kampera. Akumulator żelowy to ciągle dalej ten sam akumulator z elektrolitem ciekłym do, którego została dodana krzemionka zmieniając elektrolit w formę żelu. Tego typu konstrukcję są najbardziej odporne na głębokie rozładowania oraz posiadają do 400 cykli pełnego 100% rozładowania. Eksploatując akumulator żelowy w kamperze możemy liczyć nawet na 8 lat trwałości przyjmując, że używamy nasz kamper średnio 2-3 miesiące w roku. Akumulatory żelowe są szczelne i nie wytwarzają żadnych oparów przez co mogą być montowane wewnątrz pomieszczenia mieszkalnego. Przy powolnym rozładowaniu trwającym powyżej 20 godzin mogą oddać większą ilość ładunku niż zakładana pojemność nawet o 10%. Bardzo dobrze współpracują z ładowarkami na kempingu jak i z fotowoltaicznymi systemami zasilania.

Akumulator żelowy do kampera

Akumulator litowo żelazowo fosforanowy LiFePO4

Jest to szczególny rodzaj akumulatora opisany w oddzielnym dziale. Jest on o wiele więcej droższy od akumulatora żelowego czy AGM ale wytrzymuje o wiele więcej cykli a jego trwałość może sięgać nawet 25 lat. Jest w pełni bezpieczny dla użytkownika ale wymagą odpowiedniego zarządzania i sterowania i powinien być ładowany dedykowaną ładowarką lub zestawem fotowoltaicznym. Z pewnością jest to przyszłość akumulatorów w kamperach i przyczepach w najbliższych 5 latach.

2 thoughts on “Jaki akumulator do kampera

  1. Czy akumulator lifepo4 może być ładowany przez zwykły regulator ładowania ? co z przetwornica napięcia czy mogę ją podłączyć bezpośrednio do akumulatora, jaka ilośc cykli posiada taki akumulator, dziękuje za odpowiedz.

    Marian

  2. Tak może być o ile regulator posiada możliwość adaptacji napięcia lub poprostu posiada program dla LiFePO4 w przeciwnym wypadku ładowanie napięciem 14,8 tak jak dla akumulatorów żelowych może być zbyt duże i układ monitorujący BMS może zabezpieczyć akumulator i nie dopuścić do ładowania. Zalecane napięcie ładowania akumulatora LiFePO4 to 14.2v a maksymalne to 14,4V

Dodaj komentarz