Lodówka turystyczna czy warto w nią inwestować?

Lodówka turystyczna czy warto w nią inwestować?

W wyposażeniu wielu, także starszych kamperów, znajdziemy m.in. lodówkę. Dzięki niej możemy przechowywać jedzenie oraz napoje. Jednak lodówka turystyczna znajdująca się w kamperze musi spełniać szereg innych oczekiwań niż urządzenia, z których korzystamy w swoich domach.

Lodówka turystyczna na kampingu

Nikogo nie powinien dziwić fakt, że lodówka podczas wyprawy kampingowej pracuje w zupełnie innych warunkach, niż urządzenia w domach. Bez wątpienia podczas podróży narażana jest na wstrząsy. Zaś z racji niewielkiej przestrzeni i konieczności właściwego jej zagospodarowania, ciężko jest liczyć na stałą, właściwą wentylację. Dodatkowo, lodówka na kampingu musi być dostosowana do trzech różnych źródeł zasilania: prądem 12V, prądem 230V, a także zasilanie gazem (propan-butan). To sprawia, że urządzenie to musi spełniać szereg bardzo ważnych zadań, jak i musi być przystosowane do pracy w bardzo trudnych warunkach.

Lodówka turystyczna

Jak zasilać lodówkę podczas jazdy?

Zdania co do metody zasilania lodówki podczas podróży są podzielone. Wiele osób zastanawia się, czy lepiej jest zasilać w czasie jazdy lodówkę gazem, czy prądem o napięciu 12V? Wątpliwości dotyczą zarówno bezpieczeństwa jazdy, jak i jakości chłodzenia. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że prąd o napięciu 12V pochodzi z alternatora, który podczas jazdy zasila także wiele innych urządzeń. M.in. są to: akumulator samochodu, światła, akumulator przyczepy i inne. Tak duże obciążenie może sprawiać, że zabraknie właściwego napięcia do zasilania również lodówki. To z pewnością przełoży się na jakość jej pracy. W trakcie upałów temperatura w lodówce może wzrastać nawet powyżej 10 stopni Celsjusza. Przez to produkty w lodówce mogą dość szybko stracić swoją świeżość, a także przydatność do spożycia. Z tego względu wiele osób zastanawia się nad zasilaniem lodówki gazem. Do tej pory wydawało się to bardzo niebezpieczne, z uwagi na właściwości gazu i możliwość spowodowania tragedii. Jednakże, nowoczesne lodówki mogą być zasilane gazem w sposób bardziej bezpieczny.

Jakie lodówki mamy dostępne na rynku?

Głównym podziałem lodówek turystycznych jest podział na urządzenia sprężarkowe (z agregatem) oraz absorpcyjne (bez agregatu, pracują na amoniak, przez co ich praca jest bardzo cicha). Bez trudu powinniśmy znaleźć dobrej jakości urządzenia chłodzące, które dedykowane są do kamperów i przyczep kampingowych. Mają one różną pojemność, a także dodatkowe funkcje. Oprócz klasycznej chłodziarki znaleźć możemy chłodziarko-zamrażarkę, a nawet chłodziarko-zamrażarkę z piekarnikiem. Pozwala to na korzystanie z wielu ważnych funkcji w jednym, kompaktowym urządzeniu.

Lodówka w kamperze

Lodówka turystyczna niezawodność

Wielką zaletą chłodziarek turystycznych jest to, że są mało awaryjne. Posiadają bardzo prosty układ, w którym nie wiele jest do zepsucia. Najczęstsze awarie tego rodzaju urządzeń dotyczą zaś nieumiejętnego ich użytkowania. Jeśli niewłaściwie podepniemy kabel zasilający, może dojść do awarii. Ponadto, lodówki absorpcyjne uważa się za jedne z najmniej psujących się. Bardzo rzadko może dojść do niewielkich awarii, jednakże za najbardziej groźne uważa się te, które wywołane są korozją. W takim przypadku może okazać się, że urządzenie nie będzie już nadawało się do użytkowania. Jeśli posiadamy lodówkę już od poprzedniego sezonu, warto przed wyjazdem odkurzyć w niej radiator. W ten sposób zwiększymy wydajność chłodzenia i zapobiegniemy przegrzewaniu się urządzenia. Nie zapomnijmy również, aby przed pierwszą podróżą w sezonie umyć wnętrze lodówki. Po zakończonej podróży powinniśmy z kolei pozostawić drzwiczki naszej chłodziarki otwarte.

Jak zadbać o wydajność urządzenia?

Chcąc poprawić jakość chłodzenia, nieco zmniejszyć pobór prądu, a także zadbać o świeżość produktów przewożonych w lodówce warto zamontować z tyłu urządzenia niewielki wentylator. Wentylator powinien być niewielki, aby nie pracował zbyt intensywnie. Doskonale sprawdzi się np. wentylator od komputera. Powieszony na dolnej części radiatora, zapewni nam chłodzenie urządzenia w upalne dni. Pamiętajmy przy tym, aby wentylator dmuchał po radiatorze z dołu do góry, zachowując właściwy przepływ powietrza.

Najważniejsze zasady użytkowania lodówki turystycznej

Poprawnie użytkując chłodziarkę w kamperze powinniśmy pamiętać o tym, by nie zakrywać jej z tyłu. Należy zadbać o poprawną cyrkulację powietrza. Nigdy nie wyłączajmy lodówki na czas podróży, gdyż temperatura w niej szybko się podniesie, a pożywienie zepsuje się. Jeśli zdecydujemy się na zakup nowej lodówki, dla własnej wygody możemy wybrać spośród wielu ciekawych propozycji. Dostępne na naszym rynku są modele otwierane od góry, szufladkowe, zasilane 12V, ale również 24V. Dzięki zabezpieczeniu drzwi przed otwarciem, nie będziemy martwić się, że podczas zakrętów chłodziarka otworzy się, gubiąc produkty po wnętrzu przyczepy. W nowoczesnych modelach znajdziemy także elektroniczne systemy, które monitorują ich prawidłową pracę. W przypadku usterki, na panelu wyświetli się właściwy kod, który pozwoli nam na samodzielne usunięcie drobnych problemów. Warto także zwrócić uwagę na lodówki, w których zastosowano oświetlenie led. Pozwalają one na zmniejszenie zużycia energii do minimum.

Dodaj komentarz