Przetwornica napięcia w kamperze

Przetwornica napięcia w kamperze

Wielu właścicieli kamperów lub przyczep kempingowych pragnie posiadać w swoim wyposażeniu przetwornicę napięcia. Przetwornica napięcia umożliwia ona zmianę napięcia stałego 12V, które zgromadzone jest w akumulatorze hotelowym na napięcie 230V takie jakie posiadamy w gniazdku elektrycznym. Oczywiście z jednego punktu widzenia takie napięcie jest niezastąpione o ile chcemy podłączać urządzenia takie jak ekspres ciśnieniowy do kawy, zmywarkę czy lodówkę zasilaną zwykłym napięciem z drugiej jednak strony wiele urządzeń możemy kupić dedykowanych do kampera zasilanych napięciem stałym 12V takie jakie oferowane jest przez akumulator pokładowy.

Na początku warto zaznaczyć, że zakup przetwornicy napięcia to znaczący koszt, który zaczyna się w przypadku mocy ok 500W od 400 – 500 zł. Nie będziemy omawiać produktów chińskich bez firmowych lub takich sprowadzanych z chin przez polskie firmy i brandowane przez co klient wprowadzany jest w błąd bo te po prostu się nie sprawdzają. Jeżeli jednak jesteśmy bezwzględnie zdecydowani na zakup przetwornicy oto kilka wskazówek na co warto zwrócić uwagę.

Przetwornica napięcia do kampera

Przetwornica napięcia sinusoidalna czy nie ?

Odpowiedź jest jedna, tylko sinusioidalna. To że przetwornica w naszym kamperze będzie oferowała napięcie sinusoidalne determinuje to czy urządzenia takie jak ładowarki do laptopów, urządzenia elektryczne lub elektroniczne jak telewizory będą pracować prawidłowo. Urządzenia o przebiegu nien sinusoidalnym nadają się jedynie do urządzeń oporowych jak np grzałka lub tradycyjne świetlówki. Decydując się na przetwornice musimy zadbać aby oferowała ona pełną sinusoidę.

Jaka moc przetwornicy napięcia do kampera ?

To wszystko zależy od potrzeb. Najbardziej popularna przetwornica do moc ok 500W pozwala na zasilanie wielu urządzeń za wyjątkiem dużych ekspresów czy robotów kuchennych. Najważniejsze jest aby pamiętać o odpowiednim doborze akumulatora. Na każde 100W mocy ciągłej przetwornicy powinno przypadać przynajmniej 25Ah pojemności akumulatora. Tak więc posiadając przetwornice o mocy 500W warto zaopatrzyć się w akumulator AGM lub żelowy o pojemności ok 110-120Ah. Oczywiście jeżeli planujemy korzystać z większej mocy no 1000W przez krótki okres np przez 1-4 minuty możemy nieco zmienić ten parametr i zastosować mniejszy akumulator o ile praca nie zdarza się zbyt często i jest, krótkotrwała.

Ma to olbrzymie znaczenie dla trwałości naszego akumulatora hotelowego zwłaszcza jeżeli jest nim akumulator żelowy. Jeżeli obciążenie będzie zbyt duże i zbyt mocne nasz akumulator może zacząć wytwarzać bąbelki powietrza a więc gazować się co w efekcie doprowadzi do szybszej eksploatacji lub nawet do zniszczenia akumulatora.

Przetwornica napięcia do kampera

Jakie urządzenia mogą pracować na 12V

Zanim kupimy przetwornicę napięcia do kampera za 500 lub więcej złotych warto zastanowić się jakie urządzenia możemy zasilać bezpośrednio z akumulatora energią 12V. Przede wszystkim są nimi wszelkiego rodzaju urządzenia AGD takie jak czajnik, ekspres do kawy, lodówka. Również urządzenia takie jak suszarka do włosów, żelazko czy lokówka może być zasilane napięciem 12V o ile jest do tego dedykowane a nawet ogrzewanie ciepłej wody użytkowej. Zasilanie takie nie powoduje tak jak w przypadku przetwornicy napięcia spadku energii na zamianie napięcia z 12V na 230V na poziomie ok 10% a także nie powoduje dodatkowych kosztów w postaci zakupu przetwornicy napięcia.

Warto też zauważyć, że sama przetwornica napięcia pobiera energię z akumulatora będąc w trybie standby oraz wydziela hałas poprzez uruchomienie wentylatorów chłodzenia co może być niekomfortowe jeżeli urządzenie zamontowane jest wewnątrz kabiny mieszkalnej.

Podsumowanie

Wszystko zależy od użytkownika oraz jego potrzeb. Jeżeli jednak mamy możliwość uniknięcia instalacji przetwornicy napięcia warto rozważyć zakup urządzeń zasilanych napięciem stałym 12V Co z pewnością spowoduje oszczędności na zakupie sprzętu a także na spadkach napięcia powodowanych zamianą energii elektrycznej 12 V napięcie przemienne 230.

Wybierając przetwornice napięcia warto wybrać urządzenie renomowanego producenta z minimum 5 letnią gwarancją zwracając baczną uwagę na fakt aby nie był to produkt wyprodukowany w Chinach najniższym kosztem i obrandowany przez polską firmę. Praktyki takie niestety stosowane są przez wiele polskich firm podających się za producenta a tak naprawdę są to firmy które importują produkty i oklejają je twoim logiem lub w swoim brandem.

Wybierając miejsce instalacji przetwornicy powinniśmy zwrócić uwagę na fakt że powinna ona znajdować się blisko akumulatora z uwagi na duże spadki napięcia na przewodach połączeniowych pomiędzy nimi. Przetwornica napięcia Powinna również znajdować się odseparowana od pomieszczenia mieszkalnego ponieważ w przypadku osiągnięcia wysokiej temperatury będzie generowała nieprzyjemny dla uszu hałas wytwarzany przez wentylatory obniżające temperaturę urządzenia.

One thought on “Przetwornica napięcia w kamperze

  1. Czy jest możliwe podłączyć przetwornicę napięcia jakoś przez regulator ładowania tak abym widział ile prądu pobiera czy zawsze musze ją łączyć bezpośrednio do akumulatora. Mam też problem ponieważ moja przetwronica rozłącza się dopiero jak akumulator osiągnie poziom napięcia 10.5V a to chyba troche za mało. Gdzies czytałem, że regulatory ładowania rozłączają akumulatory przy ok 11.1 V

Dodaj komentarz