Kamper i przyczepa zimą? Jasne, że tak!

Kamper i przyczepa zimą? Jasne, że tak!

Wielu początkujących miłośników karawaningu zazwyczaj rozpoczyna swoje przygody w letnich i jesiennych warunkach. Wybierając swoje mobilne domki na kółkach, marzą o niezależności od standardowych miejsc noclegowych i o swobodnym podróżowaniu wiosną, latem oraz jesienią. Niemniej jednak, często pojawiają się wątpliwości dotyczące podróżowania w zimie. Czy słusznie?

Okazuje się, że zima może być doskonałym okresem na karawaning, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania. Dzięki planowaniu i pewnym zabiegom, większość nowoczesnych pojazdów jest w stanie poradzić sobie w zimowych warunkach. Oto kilka wskazówek, które stają się nieodzownym rytuałem każdego entuzjasty podróżowania zimą.

Czy Twój pojazd jest przygotowany na zimę?

Nowoczesne kampery i przyczepy campingowe są projektowane z myślą o różnych warunkach atmosferycznych, w tym także o niskich temperaturach. Mają dobrze izolowane ściany, podłogę i dach, a podwójne szyby w oknach zapewniają dodatkową izolację wnętrza. Zimowe wersje często wyposażone są w dodatkową izolację zbiorników na wodę, zarówno tę czystą, jak i szarą.

Jeśli Twój pojazd nie jest specjalnie przygotowany na zimę, istnieje wiele sposobów, aby go dostosować. Na przykład, można ułożyć matę izolacyjną typu Alufox (o grubości około 5 mm) na podłodze w przyczepie, a następnie położyć na nią wykładzinę dywanową. Zbiorniki wody można zabezpieczyć od zewnątrz, np. poprzez natrysk pianką izolacyjną.

kamper zaparkowany na parkingu w czasie opadów śniegu

Ogrzewanie – klucz do komfortu.

W ekstremalnych temperaturach, skutecznym źródłem ogrzewania jest połączenie różnych technologii lub dedykowany system ogrzewania oparty na glikolu, jak na przykład system ALDE.

W kamperach świetnie sprawdzają się połączenia ogrzewania gazowego (np. Truma) z systemem olejowym (typu Webasto). O ile systemu ALDE nie można dodawać po produkcji, to większość samochodów turystycznych może być wyposażona w ogrzewanie typu Webasto lub Eberspacher bez większych problemów. Nawiasem mówiąc, samo ogrzewanie nadmuchowe w dobrze izolowanych pojazdach zużywa sporo gazu.

Pamiętajmy, że systemy ogrzewania same w sobie nie poradzą sobie z wilgocią, która może gromadzić się wewnątrz pojazdu, szczególnie jeśli korzystamy z kuchni i łazienki podczas zimowych wyjazdów. Warto więc zadbać o odpowiednią wentylację, np. korzystając z wentylatora nawiewno-wywiewnego w dachu lub otwierając okna.

Niezbędne akcesoria na zimową podróż.

Kondensacja jest częstym problemem w zimowych miesiącach, zwłaszcza na przednich szybach. Rozważ zakup specjalnej maty izolacyjnej, która pomoże zmniejszyć straty ciepła. Większość takich mat jest dostosowana do konkretnych marek pojazdów i mocuje się do karoserii za pomocą przyssawek lub pasów.

Co jeszcze warto zabrać na zimową wyprawę?

  • Miotła do odśnieżania: przyda się do usuwania śniegu z „budy”, mebli, grilla, butów itp.
  • Szufla i łopata: do odśnieżania wokół pojazdu lub pod kopania kół.
  • Gruba mata lub wycieraczka gumowa przed wejściem: pomoże w utrzymaniu wnętrza czystego.
  • Łańcuchy na koła: przydadzą się na śliskich drogach.
  • Konewka lub przenośny kanister na wodę: często w zimie nie ma dostępu do wody.
  • Zapas gazu/oleju napędowego: ważny, jeśli korzystamy z ogrzewania gazowego lub olejowego.
  • Akumulatorowe urządzenie do czyszczenia szyb: pomoże pozbyć się kondensatu z okien bez konieczności ich wycierania.
  • Zewnętrzne przykrycie kratki lodówki: w mroźne dni sprzęt może działać mniej efektywnie.

para - mężczyzna i kobieta, którzy robią sobie herbatę na kuchni w kamperze

Instalacja wodna – nie daj się zaskoczyć.

W warunkach mrozu konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie instalacji wodnej, aby uniknąć jej zamarzania. Oto kilka kroków:

  • Zamknij zawory bezpieczeństwa, np. zawór przeciwoblodzeniowy Truma.
  • Napełnij zbiornik czystą wodą.
  • Sprawdź szczelność instalacji ciśnieniowej.
  • Jeśli korzystasz z pompki zanurzeniowej, sprawdź jej działanie.
  • Włącz ogrzewanie na noc z odpowiednią temperaturą.

Po powrocie opróżnij zbiorniki i instalację wodną. Zawsze pozostawiaj otwarte zawory czerpalne w łazience i kuchni, aby ułatwić odpowietrzenie przewodów. Dla większej pewności, zastosuj automatyczne zawory zapobiegające zamarzaniu oraz manualne zawory odpowietrzające umieszczone w najniższym punkcie układu.

Podsumowanie.

Podróżowanie kamperem czy przyczepą zimą jest możliwe i może być wyjątkowo satysfakcjonujące. Odpowiednie przygotowanie pojazdu oraz zabranie niezbędnych akcesoriów i aktywna kontrola instalacji wodnej to klucz do udanej zimowej przygody. Dzięki tym krokom, możesz cieszyć się pięknymi, zimowymi krajobrazami i unikalnymi miejscami, które zimą nabierają zupełnie innego uroku.

Dodaj komentarz