Mieszkanie w kamperze? Organizacja przestrzeni wewnątrz samochodów kempingowych.

Mieszkanie w kamperze? Organizacja przestrzeni wewnątrz samochodów kempingowych.

Marzysz o wypróbowaniu caravaningu, ale trudno Ci sobie to wyobrazić? Nic dziwnego, przecież umieszczenie całego domu na dwunastu metrach kwadratowych to wyzwanie! Jeśli nigdy nie miałeś okazji spędzić czasu w kamperze lub przyczepie, trudno sobie wyobrazić, jak wygląda życie na takiej przestrzeni. Dziś postaramy się przybliżyć Ci, jak wygląda wnętrze kampera – co i w jakim układzie tam znajdziesz.

Rodzaj kampera.

Wyposażenie kampera zależy od jego rodzaju. Zatem campervan będzie różnił się od większego kampera z alkową pod względem wnętrza. Dzisiaj skoncentrujemy się na najbardziej popularnych kamperach dla pięciu i sześciu osób. Te pojazdy nie różnią się znacznie pod względem wyposażenia. Aby dowiedzieć się więcej na temat ich wyposażenia, zapraszamy do lektury.

Nie bez powodu kampery nazywane są domami na kółkach. W ich wnętrzu znajdziemy kuchnię, salon, łazienkę i sypialnię. W rzeczywistości, każdy z tych elementów częściowo się przenika i występuje w mniejszym wymiarze. W kamperze można spotkać dwa układy tych pomieszczeń, w zależności od tego, czy wejście do części mieszkalnej znajduje się z przodu czy z tyłu pojazdu.

Luksusowe wnętrze kampera

Frontowe wejście.

Po wejściu do pojazdu znajdujemy się bezpośrednio w salonie i kuchni. Salon składa się z kanapy, stolika oraz odwracanych foteli kierowcy i pasażera. Gdy szoferka nie jest używana, salon tworzą dwie kanapy i stolik. Kuchnia zazwyczaj obejmuje dwie szafki z blatem roboczym, kuchenkę gazową z trzema palnikami i zlewozmywak. W szafkach jest miejsce na garnki, naczynia i zapasy jedzenia. Naprzeciw szafek znajduje się przestronna lodówka. W przejściu czasami można znaleźć szafę, a jeśli nie, specjalne schowki są umieszczone pod materacami w sypialni. W przejściu zawsze znajduje się łazienka, która może być łączona, zawierając prysznic, toaletę i umywalkę w jednym miejscu. Drugą opcją jest oddzielna kabina prysznicowa po jednej stronie i ubikacja po drugiej. Na końcu znajduje się sypialnia, gdzie może być duże łóżko zajmujące całą przestrzeń, dwa łóżka piętrowe lub dwa łóżka, które można połączyć w jedno.

Wejście do kampera przez tylne drzwi.

Taki nietypowy układ w kamperze występuje znacznie rzadziej. Wchodząc do pojazdu, podobnie jak w pierwszej wersji, zazwyczaj trafiamy bezpośrednio do kuchni. Szafki kuchenne wraz z kuchenką gazową umieszczone są na tylnej ścianie kampera lub po bokach, tam gdzie są drzwi. Łazienka znajduje się zazwyczaj w rogu, pomiędzy kuchnią a salonem. Ten układ zakłada mniejszą ilość miejsc do spania. Zazwyczaj łóżko znajduje się tylko w alkowie, czyli dodatkowej przestrzeni nad kierowcą. Dodatkowe łóżko można utworzyć w salonie, po złożeniu stolika, który znajduje się w centralnej części pojazdu.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego pojazdu dla siebie to skomplikowane zadanie, dlatego warto na to poświęcić chwilę refleksji. Planując swój pierwszy wyjazd caravaningowy, zastanów się, dokąd chcesz się udać, ile osób będzie w podróży i na jak długo planujesz być w trasie. Każda z tych kwestii ma wpływ na to, jaki pojazd będzie dla Ciebie odpowiedni.

Dodaj komentarz