ABC Caravaningu

ABC Caravaningu

ABC Caravaningu – Podróżowanie własnym kamperem staje się coraz bardziej popularne. Z roku na rok przybywa osób, które doceniają potencjał drzemiący w takim zwiedzaniu naszego kraju, jak i całego świata. Jednak do komfortowego podróżowania niezbędny jest odpowiedni pojazd, właściwe jego wyposażenie i właściwa modernizacja.

Podróżowanie kamperem może być wyjątkowo wygodne, jednak musimy najpierw odpowiednio wyposażyć, zmodernizować i zadbać o nasz pojazd. Zgodnie z obowiązującym prawem, posiadacze prawa jazdy kategorii B mogą prowadzić pojazdy do 3500 kg. W przypadku kamperów oznacza to, że mamy spore możliwości, ale i pewne ograniczenia.

ABC Caravaningu

Dopuszczalna masa całkowita – komfort czy ograniczenia?

Na naszych drogach spotkać możemy różne rodzaje kamperów. Są pojazdy zabudowane na fabrycznych podwoziach, pojazdy z zabudową karosowaną do szoferki, czy też integrale. Odpowiednio przygotowane do drogi najczęściej mają masę około 3000 kg. Skąd taka waga? Choć standardowy samochód kempingowy swoim wyglądem często przypomina standardowy samochód dostawczy, to jednak ma znacznie większą masę. Przeciętnie samochód dostawczy może mieć masę około 1000 kg.

W przypadku kampera, oprócz samego pojazdy trzeba doliczyć izolowane poszycie, całą instalację, wnętrze kampera oraz jego wyposażenie. W przypadku samochodu kempingowego mamy dodatkowo przestrzeń dostosowaną do przewozu ludzi, miejsce na sporą ilość bagażu, wydzielone miejsce do spania, przygotowywania posiłków, a często także ubikację. Jeśli do tego doliczymy kolejne kilogramy w postaci przegród wewnątrz kampera, ścianek, szafek, stelaży łóżka czy kanapy, szuflady, stół, blat roboczy i wiele innych, to otrzymujemy naprawdę pokaźną masę. Po obliczeniu wszystkiego należy bardzo uważać, aby dodatkowymi rzeczami oraz masą pasażerów nie przekroczyć dozwolonych kilogramów. Aby kontrolować dopuszczalną masę całkowitą warto przed wyjazdem zważyć swój załadowany pojazd. Obecnie niemal każda firma transportowa posiada taką wagę, dlatego sprawdzenie masy pojazdu nie powinno być zbyt dużym problemem.

Warto to zrobić, bowiem za przekroczenie dmc możemy ponieść surowe konsekwencje. Prócz niebezpieczeństwa na drodze, grozi nam również mandat karny, a także konieczność pozbycia się części bagażu. Kontrole masy pojazdów są zaś coraz częstsze.

ABC Caravaningu

Energia elektryczna w nowoczesnym kamperze – ABC Caravaningu

Kampery, w przeciwieństwie do standardowych samochodów osobowych, mogą korzystać z dwóch rodzajów akumulatorów. Pierwszy, tzw. Rozruchowy, służy przede wszystkim uruchamianiu silnika, jak i dostarcza energię do wyposażenia pojazdu i urządzeń w kabinie. Drugim akumulatorem jest akumulator użytkowy, który służy do zasilania urządzeń, które wiążą się z wyposażeniem zabudowy mieszkalnej. Przed każdą podróżą należy sprawdzić ich stan, jak i naładować oba akumulatory.

Warto w drogę zabrać ze sobą także prostownik, którym możemy podładować akumulatory w razie konieczności. Większość pól kempingowych wyposażona jest w gniazdka z prądem i bez problemu umożliwia uzupełnienie zapasów. Jednak nowoczesne kampery to również coś więcej, niż dwa podstawowe akumulatory. Coraz częściej kampery wyposażane są w niewielkie panele słoneczne wraz z mikroinstalacją, dzięki której można na bieżąco wytwarzać energię elektryczną i magazynować ją w odpowiednich do tego celu akumulatorach. Dzięki temu nie trzeba obawiać się, że nie znajdziemy miejsca do naładowania akumulatora, czy też że zabraknie nam prądu w najmniej odpowiednim momencie.

Posiadanie takiego panelu słonecznego na dachu kampera pozwala nam także na zmianę źródła ogrzewania wewnątrz pojazdu. Możemy zrezygnować z dość ciężkiej butli gazowej, która miałaby zapewnić nam ciepło i przygotowanie posiłków i zastąpić je niewielkimi grzejnikami zasilanymi energią elektryczną. Z kolei do przygotowania posiłków może posłużyć nam niewielka kuchenka elektryczna. Dzięki temu ograniczymy masę przewożoną, a zyskamy niemal niewyczerpalne źródło ciepła i możliwości gotowania w pojeździe. W ciągu dnia akumulator będzie na bieżąco kumulował energię, którą panele pozyskają ze słońca.
W standardowym wyposażeniu kamperów, nawet tych nieco starszych, znajdziemy centralny panel sterowania, czyli wyłącznik/włącznik główny instalacji elektrycznej zabudowy mieszkalnej, Znajdziemy tam wyświetlacz, na którym pokazane będą wszelkie sygnały ostrzegawcze, poziom naładowania akumulatorów i wiele innych.

Przy pomocy instrukcji obsługi (często dostępnej w internecie), można w łatwy sposób nauczyć się obsługi tego panelu, jak i szybko interpretować informacje, jakie są tam wyświetlane. Jeśli nie zainwestowaliśmy w panele słoneczne, koniecznie stale monitorujmy informacje na panelu sterowania i sprawdzajmy, jaki jest poziom naładowania akumulatorów. Jeśli tylko będzie ku temu okazja, warto podłączać akumulatory do ładowania, aby brak prądu nie zaskoczył nas w najmniej odpowiedniej chwili. Warto też zawczasu przeczytać instrukcję obsługi centralnego panelu sterowania w naszym pojeździe. W ten sposób możemy uniknąć błędów, przez które może np. dojść do zaburzenia pracy urządzeń w naszym kamperze. Wiedza ta pozwoli też na znacznie bezpieczniejsze podróżowanie.

Kuchnia kempingowa – ABC Caravaningu

ABC caravaningu to również sposób gotowania posiłków, podgrzania bieżącej wody czy ogrzania przestrzeni mieszkalnej w chłodniejsze noce jest wykorzystanie gazy propan-butan. Zwykle wykorzystuje się do tego 1-2 butle gazowe o pojemności do 11 kg gazu. W kuchni znajdziemy więc także niewielką kuchenkę, najczęściej dwu- lub trzypalnikową. Ich obsługa nie różni się zbytnio od tych, które posiadamy w naszych domach. Z tą jednak różnicą, że dla własnego bezpieczeństwa warto jest odkręcać kurek butli przed użyciem i zakręcać zaraz po tym, jak skończymy z nich korzystać.

Znacznie wygodniejszym wyjściem i o wiele bezpieczniejszym jest zainstalowanie w kamperze kuchenki elektrycznej, niewielkich grzejników na prąd i małego podgrzewacza wody. W połączeniu z mikroinstalacją fotowoltaiczna na dachu kampera, zyskamy bezpieczne, wygodne, pewne i tanie źródło energii elektrycznej do obsługi tych urządzeń. Jednocześnie, zaoszczędzimy kilkadziesiąt kilogramów, gdyż odpadnie nam ciężar przewożonych butli pełnych gazu, jak i pamiętanie i ich napełnieniu i właściwej obsłudze. Jest to rozwiązanie, które wybiera coraz więcej osób podróżujących kamperem. W ten sam też sposób zapewnimy sobie działanie kolejnego sprzętu, który jest na wyposażeniu kuchni kampera, a mianowicie chłodziarki.

W niemal każdym kamperze znajdziemy chłodziarkę, która pozwala nam przechowywać jedzenie przez dłuższy czas bez obaw o jego świeżość. Producenci chłodziarek do kamperów mają dla nas wiele ciekawych rozwiązań. Ponadto, ich ogromną zaletą jest bezawaryjność, jeśli użytkujemy je zgodnie z instrukcją i regularnie. Pamiętajmy jednak, aby przed każdym wyruszeniem w podróż przedmuchać radiator chłodziarki sprężonym powietrzem i upewnić się, czy urządzenie działa poprawnie. W ten sposób będziemy mieć pewność, że nasze urządzenie będzie działać wydajnie i bez problemowo.

Jak zwiększyć przestrzeń kampera? – ABC Caravaningu

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, lecz w przypadku wyjazdu z kamperem często każdy centymetr jest na wagę złota. Aby zyskać dodatkową przestrzeń wiele osób decyduje się na miękkie przedsionki, markizy i zadaszenia. Dzięki nim w bardzo szybki i łatwy sposób można zyskać dodatkową przestrzeń, która zapewni nam komfort. Po rozłożeniu zyskamy dodatkowe miejsce na to, by wspólnie z bliskimi zjeść posiłek, wypocząć na leżaku czy poczytać książkę. Takie przedsionki stanowią też często idealne miejsce do spędzania czasu, gry w planszówki czy nawet grillowania (z zachowaniem ostrożności). Nawet w dżdżysty dzień możemy z powodzeniem spędzać czas pod takim zadaszeniem. Jednocześnie, nie będziemy obawiać się o zbyt małą przestrzeń, nawet jeśli wyjeżdżamy z dużą rodziną. Dodatkowa kubatura zawsze okazuje się być idealnym rozwiązaniem.

Nowoczesne markizy i przedsionki są w stanie uchronić nas przed deszczem, zapewnią komfort i wygodę, a także pewną izolację. Warto zainwestować w taki przedsionek, aby czuć się komfortowo wszędzie, gdzie tylko się udamy naszym kamperem.

Dodaj komentarz