Przygotowanie kampera do zimy

Przygotowanie kampera do zimy

Każdy właściciel swojego pojazdu bez znaczenia czy jest nim kamper czy przyczepa kempingowa pragnie aby był zawsze w najlepszej kondycji i zawsze był gotowy do jazdy. Zima to okres kiedy nie używamy swoich kamperów lub przyczep kempingowych i warto przygotować pojazd do odpowiedniego zimowania. Zapraszamy do naszego artykułu – przygotowanie kampera do zimy mamy nadzieję, że pomoże on wam uniknąć wielu kłopotów podczas rozpoczęcia następnego sezonu.

Czynności wykonywane przy silniku.

Po pierwsze powinniśmy zatankować bak kampera do pełna i dolać środek zapobiegający wytrącaniu się parafiny. Jest to szczególnie ważne jeżeli nie parkujemy samochodu w ocieplanym garażu a bezpośrednio na ulicy. Warto również sprawdzić poziom płynu chłodniczego a także stopień jego zamarzania tak aby po mrozach nie zastała nas przykra niespodzianka. Jeżeli zostawiamy naszego kampera na wiele zimowych miesięcy należy pamiętać o tym aby okresowo chociaż raz na miesiąc uruchamiać silnik. Zapobiegnie to zastojowi elementów w myśl zasady, że najbardziej psuje się pojazd nie używany.

Przygotowanie kampera do zimy

Czynności w przedziale mieszkalnym kampera – sprzątanie

Przed przystąpieniem do okresu zimowego powinniśmy dokładnie umyć samochód lub przyczepę a lakiero zabezpieczyć odpowiednim woskiem. Przy konserwacji staramy się nie używać płynów do mycia naczyń a jedynie dedykowanych preparatów gdyż płyny kuchenne potrafią wysuszać uszczelki których w kamperze jest niezwykle dużo. Nie zapominamy oczywiście o wnętrzu, które powinniśmy dokładnie odkurzyć i wysprzątać przed rozpoczęciem zimowania.

Czynności hydrauliczne przed zimą.

Spuszczamy całą wodę z instalacji i zalewamy ją dedykowanym płynem odpornym na zamarzanie. Wszystkie krany powinny zostać w pozycji otwartej i w miarę możliwości rurki w których nie będzie znajdował się płyn przedmuchać sprężonym powietrzem tak aby uniknąć rozsadzenia w przypadku zamarznięcia wody w przewodach. Podczas tych czynności łatwo zapomnieć o opróżnieniu kasety toalety i zalaniu jej dedykowanym do tego płynem.

Kamper przygotowanie przed zimą

Czynności związane z gazem.

Przed przystąpieniem do okresu zimowego demontujemy butle gazową i otwieramy przewody gazowe tak aby resztki gazu nie zalegały w instalacji kampera lub przyczepy kempingowej. Butle należy schować w garażu lub w ostateczności pozostawić w kamperze lub przyczepie jeżeli nie mamy miejsca na jej składowanie.

Czynności elektryczne w kamperze przed zimą.

Jeżeli nasz kamper posiada panele słoneczne i nie parkujemy w garażu możemy pozostawić akumulatory na całą zimę w kamperze z wyłączonym obciążeniem, będzie to najlepszy sposób na ich przechowanie. Jeżeli nie wyciągamy do garażu i okresowo raz na 3 miesiące ale o ile to możliwe częściej przeprowadzamy okresowe doładowywanie. Jeżeli posiadamy akumulatory żelowe kilkukrotnie możemy doładować je zwykłym prostownikiem. O ile nie posiadamy regulatora DUO na dwa akumulatory akumulator z przedziału silnikowego również demontujemy i przechowywujemy w ciepłym miejscu z okresowym doładowaniem co 1-3 miesiące.

Przygotowanie kampera do zimy – inne czynności

Pozostawiamy uchylone otwory wentylacyjne. Warto również pozostawić otwarte lub uchylone schowki i szafki. Materac z łóżka najlepiej jest zabrać do domu jeżeli nie mamy takiej możliwości należy postawić je pionowo. Pościel, dywaniki zasłony zabieramy do domu a na koniec pozostawiamy pochłaniacz wilgoci.

Uwagę należy zwrócić na gryzonie, obowiązkowo zostawiamy łapkę na szczury ewentualnie elektroniczny odstraszacz gryzoni chodź w tym mogą skończyć się zimą baterie. Na koniec dokładnie myjemy lodówkę, wycieramy do sucha i koniecznie pozostawiamy ją lekko uchyloną.

Czynności końcowe.

Jeżeli posiadamy przyczepę kempingowa należy zabezpieczyć dyszel przed kontaktem ze śniegiem. Pod koła podkładamy z jednej i drugiej strony kliny aby nie zaciągać hamulca ręcznego gdyż ten zaciągnięty przez całą zimę może nie wrócić do pozycji wyjściowej. Regularnie sprawdzamy czy na przyczepie lub kamperze nie zalega śnieg. Jeżeli jego warstwa jest duża należy ją ręcznie usuwać. Nie należy przykrywać przyczepy lub kampera plandeką ponieważ istotna jest cyrkulacja powietrza. Dostępne są do tego specjalne dedykowane pokrowce zimowe.

Teraz nie pozostaje nic innego jak czekać do wiosny i szykować się na rozpoczęcie kolejnego wspaniałego sezonu z naszym ulubionym domem na kołach.

Dodaj komentarz