Energoblok to bardzo przydatne urządzenie, które zarządza prądem w naszym kamperze. Wyświetla informacje o napięciu akumulatora, chroni przed zbyt głębokim rozładowaniem, a także pozwala na zaprogramowanie kilku istotnych funkcji.
Obecnie coraz więcej właścicieli kamperów posiada w swoim pojeździe systemy ładowania akumulatora ze słupka i zintegrowaną przetwornicę napięcia 230V. Jednakże, coraz częściej energoblok w naszym pojeździe jest mało wydajny oraz pożera dużo energii elektrycznej. Ponadto, problemem jest także brak dokumentacji. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych urządzeń, które wychodzą naprzeciw tym problemom.
Energoblok – wiele funkcji, jedno urządzenie
Bez trudu znajdziemy nowoczesne energobloki, które posiadają różną moc, zarówno dla przetwornicy, jak i ładowarki. Wybór zależy więc od naszych potrzeb. Dodatkowo, energoblok pomaga ładować akumulator za pomocą zasilania ze słupka podczas postoju. Zaś po rozłączeniu, generuje napięcie 230V bezpośrednio z akumulatora. Jeśli dodatkowo zainwestujemy w dobrej jakości urządzenie, to zyskamy wysoką sprawność (nawet powyżej 90%). Urządzenie nie będzie się przegrzewać, a wbudowany wentylator zadba o ewentualne chłodzenie, w razie konieczności.
Konfiguracja urządzenia
Nowoczesne energobloki posiadają podstawowe opcje konfiguracyjne. Najbardziej podstawowe ustawienia to tryb pracy oraz wybór rodzaju akumulatora. Jeśli zależy nam na bardziej szczegółowej konfiguracji to bez problemu znajdziemy odpowiednie urządzenia. Dzięki interfejsowi komunikacyjnemu oraz różnym aplikacjom lub systemom możemy sterować energoblokiem według własnych upodobań. Obecnie, urządzenia te pozwalają na wybieranie napięcia akumulatorów czy sieci. Dodatkowo, możemy zdecydować co ma zrobić nasz energoblok w różnych sytuacjach. Czy będzie wykonywać bypass i ładować akumulator, czy może wyłącznie ładować akumulator. Urządzenia te posiadają obecnie mnóstwo możliwości, o których z pewnością dowiemy się w instrukcji obsługi.
Przetwarzanie napięcia
Producenci często chcą obniżać koszty urządzenia, dlatego decydują się na instalację generatora napięcia przemiennego 230V w formie elektronicznej. Niestety, takie rozwiązanie może wiązać się z większymi stratami energetycznymi i większą produkcją cieplną. Również niepoprawny przebieg sinusoidy zasilania może być efektem działania tranzystorów. To z kolei zaowocuje problemami w pracy niektórych urządzeń. Dlatego producenci coraz chętniej korzystają z wbudowanych transformatorów. Eliminują one wszystkie te problemy, a ponadto zapewniają wysoką trwałość. Gwarancja na taki energoblok może być zatem dłuższa.
Energoblok a panele słoneczne
Coraz większa liczba nowoczesnych urządzeń może współpracować z regulatorami ładowania. Za pomocą odpowiednich akcesoriów możemy czerpać prąd elektryczny nie tylko ze słupka, ale również z paneli słonecznych. Odpowiednio skonfigurowany regulator ładowania zapewni możliwie najlepszy pobór energii ze słońca. Najlepsze urządzenia na rynku są w stanie pokazać nam, jak dużo energii ze słońca wyprodukowały nasze panele, pozwolą zarządzać tą energią, a także właściwie konfigurować wszystkie ustawienia. Większość z nich posiada także możliwości rozbudowania systemu. Centrale komunikacyjne, które pozwolą gromadzić dane z pracy systemu, wyświetlacze dotykowe, a także konfiguracja wszystkich urządzeń w kamperze, które są do niego podłączone to tylko kilka z nich. Stosowne urządzenie może monitorować poziom cieczy (w tym wody pitnej, użytkowej i szarej). Pamiętajmy jednak, aby sprawdzić, czy wybrane urządzenie współpracuje z większością akumulatorów. W tym z rodzajem akumulatora, który posiadamy w swoim kamperze.