Kamper zimą.

Kamper zimą.

Kamper zimą ? Czy wyjazdy na kampingi są możliwe wyłącznie latem, kiedy mamy wspaniałą pogodę? Czy może wyprawa o każdej porze roku ma szansę powodzenia? Jak udowodniło wielu pasjonatów takiego sposobu podróżowania, wycieczki kamperami są niezwykle przyjemne o każdej porze roku.

Od czasu wybuchu pandemii Covid-19, wiele osób musiało zrezygnować z wakacyjnych podróży. Zamknięcie hoteli sprawiło, że odwołano wiele turnusów wypoczynkowych, a osoby, które już zaplanowały wyjazdy wakacyjne musiały pozostać w domach. Jednak nie dotyczyło to każdego. Otóż, jeśli komuś bardzo zależało na wyjeździe wakacyjnym, mógł skorzystać z takiej formy wypoczynku nie rezerwując miejsca w hotelu. Wszystko to dzięki kamperom. Niemniej jednak, w okresie wakacyjnym, kiedy pogoda dopisuje, raczej nie ma problemu z podróżami tego typu. Sytuacja wygląda zgoła odmiennie, kiedy na wyjazd wybieramy się późną jesienią, zimą, czy wczesną wiosną. Jak przetrwać ten czas w przyczepie czy kamperze?

Kamper zimą

Kamper zimą, nowoczesne domy na kółkach

Użytkownicy nowoczesnych przyczep kampingowych oraz kamperów przyznają, że są to pojazdy doskonale przystosowane do niemal każdej pogody. Doskonała izolacja, szczelność i bardzo wydajne ogrzewanie sprawiają, że wewnątrz temperatura staje się bardzo przyjemna, nawet w czasie ogromnych mrozów. Co jednak z przyczepami i kamperami, które mają po 20 lat i więcej? Jak się okazuje, wiele spośród wiekowych przyczep, które są właściwie zadbane doskonale poradziło sobie także w mrozach. Warunkiem jednak jest to, by były to faktycznie zadbane i remontowane pojazdy.

Kamper zimą

Największe problemy w okresie zimy

Przyczepy i kampery wyposażone w łańcuchy na kołach nie mają zwykle problemu z wyjazdem czy wjazdem na pole kampingowe. Jednak w przypadku ich braku, nawet przy bardzo dobrych oponach często pojawiają się problemy. Wówczas pozostaje nam liczyć na życzliwość innych kierowców, którzy pomogą wydostać się z zaspy. Kolejną kwestią jest wymiana płynów na zimowe. Ważne zwłaszcza w przypadku kampera, który nie był używany od lata. Pamiętajmy, aby wymienić na zimowe płyny w spryskiwaczach, chłodnicy, a także paliwo. Wówczas nie będzie obaw, że zamarzną. Kolejne, o czym warto pamiętać zimą, to łopaty do odśnieżania podjazdu, zmiotki do oczyszczania dachu ze śniegu, czy specjalne płyny do odmrażania zamków w drzwiach. Nie zapominajmy także, o właściwym napełnieniu butli gazowych. W okresie zimowym nie należy wykorzystywać mieszanki propan-butan. Zimą stosujemy wyłącznie propan. Nawet w przypadku doskonałego ogrzewania w naszym pojeździe, w okresie zimowym powinniśmy wyposażyć swój kamper w dodatkowe źródła ciepła, które będą dostosowane do zasilania dostępnego w kamperach. W przypadku awarii ogrzewania głównego, zawsze będziemy mogli dogrzać się za pomocą dodatkowego źródła ciepła.

Dodaj komentarz