Każdy kamper lub przyczepa kempingowa posiada tak zwany akumulator hotelowy. Jest to najczęściej akumulator typu żelowego lub konstrukcji AGM. Akumulator dedykowany jest do zasilania odbiorników elektrycznych takich jak oświetlenie, lodówka lub inne urządzenia powszechnego użytku jak laptopy czy ładowarki do telefonów komórkowych. Najpopularniejszym sposobem na ładowanie akumulatora hotelowego jest ładowanie go bezpośrednio z alternatora silnika lub podczas postoju na kempingu poprzez przyłącze ładowarki do zasilania sieciowego 230 volt. Niestety rozwiązanie takie zawsze ogranicza nas albo do zużycia paliwa do ładowania akumulatora albo do postoju na kempingu i nierzadko wnoszenia wysokich opłat z tym związanych. Instalacja fotowoltaiczna a więc montaż panela słonecznego na dachu kampera może rozwiązać wszystkie problemy z tym związane nawet jeżeli decydujemy się na postój tak zwanym na dziko przez wiele miesięcy bez dostępu do źródła energii elektrycznej. Poniżej postaramy się przedstawić w krótkim opisie jak najłatwiej wybrać panele słoneczne do kampera i dopasować je do swoich potrzeb tak aby nie zabrakło nam energii elektrycznej w czasie postoju.
Jaki wybrać regulator MPPT czy PWM
Na pierwsze pytanie jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć nie jest wybór wielkości lub rodzaju panela słonecznego a wybór rodzaju regulatora ładowania. Istnieją dwa typy regulatorów ładowania pierwszy z systemem PWM a więc klasyczny, który bardzo dobrze sprawdza się w ładowaniu podczas pełnego słońca oraz drugi rodzaj regulatora nowocześniejszy z układem śledzenia mocy mppt umożliwiający ładowanie akumulatora również podczas niekorzystnego nasłonecznienia lub po prostu w dni bezsłoneczne lub zacienione. Jeżeli jesteśmy pewni że nasz Camper lub przyczepa zawsze będzie stacjonował w miejscu dobrze nasłonecznionym możemy zdecydować się na wybór regulatora PWM zwłaszcza jeżeli nie planujemy zasilać lodówki a jedynie podstawowe urządzenia tak jak oświetlenie LED ładowarki telefonów lub laptopów oraz inne niewielkie odbiorniki.
Jeżeli jednak nasze potrzeby będą większe a nasza przyczepa lub Camper nie zawsze będą stały w pełnym słońcu warto rozważyć zakup regulatora ze śledzeniem punktu mocy mppt. Urządzenia tego typu nie zwierają napięcia panela słonecznego do napięcia akumulatora przez co potrafią wykorzystać pełną moc modułu fotowoltaicznego. Ponadto dzięki stałemu sprawdzaniu najlepszego punktu napięcia oraz prądu umożliwiają rozpoczęcie ładowania niekorzystnych warunkach oświetleniowych a nawet umożliwiają uzyskanie 10% energii nominalnych z panela słonecznego w deszczu .
Panele słoneczne do kampera i ich wybór
Najbardziej typowm wyborem panela słonecznego do kampera jest moc z przedziału od 100W do 160 W. Taka moc w zupełności wystarcza na naładowanie typowego akumulatora hotelowego o pojemności z przedziału 80 do 110 amperogodzin. Jeżeli w naszym kamperze nie ma zainstalowanej lodówki lub jest to lodówka absorpcyjna pracująca na gaz panel słoneczny o tej wielkości w zupełności powinien pokryć nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jeżeli jednak planujemy wykorzystywać nasz system fotowoltaiczny do zasilania lodówki kompresorowej bądź lodówki absorpcyjnej zasilanej na prąd warto rozważyć montaż dwóch paneli słonecznych połączonych szeregowo o mocy 100W, 160W lub 180W każdy. Połączenie paneli słonecznych szeregowo oraz podniesienie napięcia systemu do 40 V a także wykorzystanie regulatora MPPT pozwoli nam na zbudowanie wyjątkowo wydajnego systemu fotowoltaicznego, Zdolnego bez problemu zasilić lodówkę a nawet małe ogrzewanie oraz inne sprzęty takie jak ładowarki do laptopów, telefonów oświetlenie, czy czajnik elektryczny. Systemy fotowoltaiczne wyposażone w dwa panele słoneczne dedykowane są również do obsługi przetwornicy napięcia o mocy od 500 do 1500W.
Szeregowe połączenie paneli słonecznych oraz podniesienie napięcia na układzie do 40 V w dalszym ciągu bardzo dobrze sprawdza się przy ładowaniu akumulatorów o napięciu 12 V. możliwe jest to dzięki zastosowaniu regulatora mppt który zmniejsza wysokie napięcie do niższego zachowując przy tym bardzo wysoką sprawność urządzenia.
Panel sztywny czy elastyczny.
Zacząć należy od tego że panele sztywne dedykowane są do montażu na dachu na sztywnych powierzchniach które nie ulegają natężeniu i nie pracują. Panel sztywny zamontowany na dachu kampera nawet w dedykowanym do tego uchwycie montażowym pv będzie poddawany stałym naprężeniom i napięciu co może prowadzić do pękania bus barów cienkie połączenia ogniw solarnych wewnątrz panela słonecznego we wcześniejszym lub późniejszym terminie co prowadzić będzie do obniżenia mocy bądź całkowitego jego zaniku.
Wiele lat temu kiedy nie były dostępne panele elastyczne lub ich cena była bardzo wysoka popularne było stosowanie paneli o konstrukcji sztywnej w ramie aluminiowej oraz ze szklaną szybą. Jednak z popularyzacją i obniżeniem ceny paneli elastycznych ich sens stosowania stał się coraz mniejszy. Jednym z argumentów wielu użytkowników jest niska cena niemniej jednak po zakupie specjalistycznego systemu montażowego oraz kleju wraz z podkładem do przyklejenia tak aby panel słoneczny nie oderwał się podczas jazdy różnice w cenie zacierają się.
Zdecydowanie Polecamy wybierać panele elastyczne bądź półelastyczne dedykowane do przyklejenia na dachu kampera bądź przyczepy kempingowej jako rozwiązanie nowocześniejsze i pewniejsze. W naszym serwisie został poświęcony oddzielny artykuł na temat różnicy między panelami sztywnymi oraz panelami elastycznymi stosowanymi na kamperach i przyczepach kempingowych.
Podsumowanie – panele słoneczne do kampera.
Każdy posiadacz instalacji fotowoltaicznej w swoim kamperze lub przyczepie kempingowej pod warunkiem że została ona poprawnie dobrana do swojego zastosowania może cieszyć się nieprzerwanym dostępem do źródła energii elektrycznej. Bez znaczenia gdzie jakim miejscu się znajduje i bez znaczenia czy jest podpięty do zewnętrznego źródła zasilania czy nie. Panele słoneczne w kamperach stają się w Polsce coraz bardziej popularne nie tylko z uwagi na stale malejącą cenę ale również z uwagi na stale rozwijające się technologie i komfort jaki zapewniają swoim właścicielom.
Posiadam w kamperze panel słoneczny sztywny już od wielu lat i ciągle pracuje nie widzę jakiś uciążliwości z tym związane. Nie mam nic przeciwko panelom elastycznym i zdaje sobie sprawę, że panele sztywne to juz przeżytek ale mimo wszystko od tamtego czasu wszystko pracuje u mnie w miarę sprawnie.
Witam.
Posiadam dwa panele 115w i regulator MPPT. Panele połączone szeregowo i układ zasila akumulatory mieszkalne. Jak podłączyć instalacje solarną aby ładowała również akumulator rozruchowy? Wie ktoś?
Mam booster Schaudt WA 121525 na pokładzie….
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam Arkadiusz
Arkadiuszu masz 2 opcje. Albo kupić regulator DUO na dwa akumulatory albo zastosowanie urządzenie Victron Energy Cyrix-CT, które połączy równolegle obydwa akumulatory gdy akumulator hotelowy osiągnie poziom naładowania.