Montaż systemu gazowego w kamperze i przyczepie kempingowej.

Montaż systemu gazowego w kamperze i przyczepie kempingowej.

Pojazdy caravaningowe posiadają szereg urządzeń zasilanych gazem. Służą one do ogrzewania wnętrza, gotowania na kuchence czy utrzymywania odpowiedniej temperatury w lodówce. Bez wątpienia, instalacja gazowa stanowi kluczowy element wyposażenia kampera – bez niej podróżowanie staje się czasami niemożliwe.

Magazynem gazu w systemie pojazdu jest butla gazowa, będąca punktem wyjścia dla całego procesu. W obecnych czasach, pojazdy często są wyposażane w dwie butle o pojemności 11 kilogramów każda. Szczególnie kampery oraz przyczepy dostosowane do zimowego caravaningu często posiadają przestrzeń na dwie butle, zapewniając wystarczającą ilość gazu do długotrwałego ogrzewania wnętrza. Szczególnie kampery oraz przyczepy dostosowane do zimowego caravaningu często posiadają przestrzeń na dwie butle, zapewniając wystarczającą ilość gazu do długotrwałego ogrzewania wnętrza.

Elementy systemu gazowego w kamperze – z czego się składają?

  • Reduktor ciśnienia gazu to kluczowy składnik instalacji gazowej w kamperze i przyczepie kempingowej. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie standardowego ciśnienia roboczego na poziomie 30 mbar. Wszystkie urządzenia gazowe, takie jak kuchenka, ogrzewanie czy lodówka, muszą być dostosowane do tego konkretnej wysokości ciśnienia. Ostatnio zyskującą popularność zdobywają systemy redukcyjne typu Duo Control, które umożliwiają korzystanie z zasilania gazowego nawet w trakcie jazdy. Dzięki zastosowaniu czujnika wstrząsów (crash sensor), w przypadku nagłego wstrząsu, przepływ gazu jest natychmiastowo blokowany. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość jednoczesnego podłączenia dwóch butli gazowych. W przypadku opróżnienia jednej z nich, reduktor automatycznie przełącza pobór gazu na drugą butlę, zapewniając ciągłe i nieprzerwane zasilanie.
  • System ogrzewania gazowego w kamperze opiera się na piecu, który, korzystając z gazu, podgrzewa powietrze, a następnie rozprowadza je po całym wnętrzu. W trakcie korzystania z kampera zimą, istotne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury, nawet gdy nie przebywamy w środku, aby zapobiec całkowitemu wychłodzeniu pojazdu. Ten zabieg pomaga uniknąć m.in. zamarznięcia wody w instalacji wodnej kampera lub przyczepy.
  • Warto zauważyć, że istnieje również rozwiązanie w postaci ogrzewania gazowego ALDE, które zamiast korzystać z nadmuchów ciepłego powietrza, wykorzystuje obieg gorącej cieczy. Jest to szczególnie efektywne i komfortowe rozwiązanie, stanowiące doskonały wybór podczas zimowych podróży.

uśmiechnięta kobieta wychyla się za szyby kampera

Bezpieczeństwo

Dla osób, które nie miały wcześniej styczności z instalacją gazową, obsługa może wydawać się trudna i potencjalnie niebezpieczna. Nieprawidłowe działania mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego niezmiernie istotne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Warto jednak zaznaczyć, że nowoczesne instalacje posiadają wiele wbudowanych zabezpieczeń, a kampery wyposażone są w specjalistyczne czujniki gazu.

W kontekście bezpieczeństwa należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią wentylację wnętrza kampera. Kratek wentylacyjnych nie należy zakrywać, a w przypadku braku wyciągu z odprowadzeniem spalin nad kuchenką, zaleca się korzystanie z niej przy otwartych wywietrznikach dachowych. Istotne jest również odpowiednie wentylowanie schowków na butle gazowe oraz ich bezpieczne przymocowanie. Dbałość o te aspekty przyczynia się do utrzymania bezpiecznych warunków podczas korzystania z instalacji gazowej w kamperze.

Dodaj komentarz