Wraz z nadejściem wiosny zaczynamy planować wyjazdy urlopowe. Wielu z nas nawet decyduje się na pierwsze próby wypoczynku poza domem. Doskonałym rozwiązaniem stają się kampery, które umożliwiają nam podróżowanie, a także pobyt w wybranym przez siebie miejscu, niemalże bez ponoszenia kosztów. Przygotowanie kampera do podróży to bardzo istotna czynność zanim zdecydujemy się na wycieczkę.
Przygotowując się na podróż kamperem powinniśmy mieć świadomość, że to właśnie ten wyjątkowy pojazd staje się na dłuższy czas naszym azylem. Przez kilka tygodni, a czasem nawet miesięcy, przenosimy swoje życie w wygodnego mieszkania do pojazdu, który przez długi czas pozostaje w ruchu. Jeśli więc chcemy uniknąć przykrej niespodzianki, powinniśmy odpowiednio przygotować pojazd.
Pierwszy etap przygotowanie kampera do podróży – teoria
Każde przygotowania należy rozpocząć odpowiednio wcześnie, aby później nic nas nie zaskoczyło. Wówczas powinniśmy określić cel naszej podróży oraz to, na jak długo chcemy wyjechać. Tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na podróżowanie w dowolne miejsce i bez ograniczeń czasowych. Jeśli nie należymy do tego grona, powinniśmy określić cel swojej podróży, oszacować ilość kilometrów, jaką mamy do przejechania, zaplanować tankowanie pojazdu na sprawdzonych stacjach paliw, które jednocześnie mają atrakcyjne ceny. Warto także zaplanować trasę alternatywną na wypadek, gdyby z jakiegoś powodu na wcześniej obranej drodze utworzył się korek lub gdyby przejazd został tymczasowo zamknięty. Po zaplanowaniu trasy powinniśmy wybrać również miejsce, w którym chcemy się zatrzymać, a także miejsca, które chcemy odwiedzić czy poznać. Warto skorzystać z rad innych osób, które już zwiedzały te miejsca, zwłaszcza z kamperem. Być może ich doświadczenia okażą się być bezcenne.
Wyjazdy zagraniczne – o czym pamiętać?
Podróżowanie po naszym kraju wygląda zupełnie inaczej, niż wyjazd po za jego granicę. Jeśli chcemy zwiedzić świat powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej o miejscach, przez które będziemy przejeżdżać, a także o kraju, do którego zmierzamy. Oprócz panujących tam warunków atmosferycznych powinniśmy przygotować się także na ewentualne zakupy i tankowanie kampera w danym regionie (co może wiązać się z koniecznością posiadania innej waluty). Warto także sprawdzić aktualną sytuację społeczną oraz geopolityczna danego regionu. Najważniejsze będzie dla nas dowiedzieć się, czy w danym regionie nie mają miejsca konflikty na tle politycznym, narodowościowym czy religijnym. Należy też dowiedzieć się, jakie zasady panują w danym kraju, jaka dominuje religia, czy też jakie zachowania nie są akceptowane w danym regionie. Śledząc na bieżąco stronę MSZ będziemy mogli dowiedzieć się o ewentualnych ostrzeżeniach dla podróżujących w dane miejsca. Dbając o siebie podczas podróży nie należy zapominać również o zdrowiu swoim i swoich bliskich. Wybierając się w niektóre części świata warto nie tylko zaopatrzyć swoją apteczkę możliwie jak najlepiej, ale również pomyśleć o szczepieniach, które mogą uchronić nas przed bardzo groźnymi chorobami, z którymi nie mieliśmy styczności w naszym kraju.
Podróżowanie kamperem w praktyce
Decydując się na podróżowanie kamperem należy idealnie przygotować pojazd zarówno wewnątrz, jak pod względem mechanicznym. Za każdym razem należy sprawdzić, czy nasz pojazd ma ważny przegląd techniczny, ubezpieczenie OC, w razie wyjazdu za granicę także zieloną kartę oraz międzynarodowe prawo jazdy, jeśli w danym regionie takie będzie wymagane. Przed wyjazdem warto wymienić w naszym pojeździe olej, filtry, świece czy kable oraz naładować akumulator. W przypadku, jeśli nasz pojazd długo nie miał wymienianego rozrządu, warto pomyśleć również o tym. W każdą podróż należy zabrać ze sobą również części zapasowe. Oprócz tak oczywistych, jak zapasowe żarówki, czy bezpieczniki, nie zapominajmy o innych elementach naszego pojazdu, które dość szybko mogą się zużyć, jeśli oczywiście wiemy w jaki sposób wymienić je samemu.
Kolejnym bardzo ważnym elementem są opony. Musza być dostosowane do pory roku i mieć odpowiedni bieżnik, który pozwoli na długą podróż. Nie zapomnijmy również dodatkowych oponach, na wypadek przebicia którejś z opon podczas podróży. Kolejnym ważnym elementem jest prąd, z którego korzystamy niemal cały czas. Warto więc oszacować, ile energii będziemy potrzebować podczas podróży. Uwzględnić przy tym powinniśmy wszystkie urządzenia, które pobierają prąd (także telefony, komputer, aparat itd.). Prawidłowe oszacowanie powinno obejmować również niewielki zapas energii. Wiedząc już, jakie będzie nasze przybliżone zapotrzebowanie możemy właściwie dobrać akumulatory, ich wielkość, moc, średnicę okablowania, czy inne jego parametry. Jeśli sami mamy z tym problem, warto poprosić o pomoc fachowców, którzy znają się na kamperach. Nie możemy zapominać także o konieczności ładowania tych akumulatorów. Pola kempingowe często umożliwiają podłączenie się do sieci elektrycznej i naładowanie akumulatorów. Innym rozwiązaniem są coraz bardziej popularne panele słoneczne, które montuje się na dachu kampera, a które pobierają energię elektryczną ze słońca niemal cały czas. Jeśli już wszystko będzie gotowe, zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób pakujemy swoje rzeczy do pojazdu. Ciężkie powinny znaleźć się jak najbliżej podłogi. Najlżejsze pod sufitem. Stwórzmy także listę rzeczy, które chcemy zabrać ze sobą, aby nie zapomnieć o niczym ważnym.
Przygotowanie kampera do podróży jest bardzo istotnym aspektem o którym nie powinniśmy zapominać. Od niego właśnie zależy czy nasza wycieczka lub całe wakacje będą udane czy nie.